Autori: Matea Birtić, Goranka Blagus Bartolec, Lana Hudeček, Ljiljana Jojić, Barbara Kovačević, Kristian Lewis, Ivana Matas Ivanković, Milica Mihaljević, Irena Miloš, Ermina Ramadanović, Domagoj Vidović
Urednici mrežnoga izdanja: Željko Jozić, Lana Hudeček, Milica Mihaljević
Školski rječnik hrvatskoga jezika objavljen je 2012. godine u tiskanome izdanju (nakladnici: Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje i Školska knjiga).
Mrežno izdanje Školskoga rječnika hrvatskoga jezika usklađeno je s Hrvatskim pravopisom Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje objavljenim 2013. godine.
Kratke upute za služenje rječnikom
Hrvatski školski rječnik normativni je rječnik, odnosno u njemu se, osim gramatičkih podataka (uključujući i podatak o vidskome parnjaku) o riječi u natuknici, definicije njezina značenja, podataka o značenjskim odnosima u koje stupa (sinonimima i antonimima), svezama i frazemima u kojima se pojavljuje kao nosiva riječ, nalaze i podatci o njezinu normativnu statusu.
Dvije su vrste normativnih uputnica:
v. uputnica na normativno bolju riječ
→ uputnica s normativno neprihvatljive riječi na normativno dobru riječ
Uputnica usp. nije normativna; ona uvodi poveznicu na istoznačnu i normativno istovrijednu natuknicu uz koju se nalazi obrada
U rječniku se razlikuju ove odrednice:
sin. – uvodi sinonime koji se odnose na samo jedno značenje riječi u natuknici
SIN. – uvodi sinonime koji se odnose na sva značenja riječi u natuknici
ant. – uvodi antonime koji se odnose na samo jedno značenje riječi u natuknici
ANT. – uvodi antonime koji se odnose na sva značenja riječi u natuknici
vidski parnjak– uvodi vidski parnjak koji se odnosi na samo jedno značenje riječi u natuknici
VIDSKI PARNJAK – uvodi vidski parnjak koji se odnose na sva značenja riječi u natuknici
Riječi koje se navode kao sinonimi, antonimi i vidski parnjaci poveznice su koje korisniku omogućuju izravno prelaženje u njihov rječnički članak. Sinonimi i antonimi koji nisu normativno preporučljivi (koji se u rječniku obrađuju tako da uz njih stoji uputnica v.) donose se u zagradama.